Obsah

Štěpánková Eva: Vznik, vývoj a fungování české firmy RYOR

Co předcházelo založení firmy RYOR?

Já sama jsem byla od roku 1971 zaměstnána jako vedoucí výroby kosmetických přípravků v Ústavu lékařské kosmetiky a začala jsem tehdy pracovat v oboru i ve funkci, s nimiž jsem neměla žádné předchozí zkušenosti. Neměla jsem tehdy žádnou ucelenou praxi, protože jsem měla pouze 4 roky po absolutoriu vysoké školy. Navíc jsem byla z celého úseku výroby nejmladší. Všichni moji podřízení byli věkově i zkušenostmi mnohem vyspělejší. Tehdy jsem musela začít pracovat na sobě a na svých znalostech a vědomostech, abych alespoň obstála mezi kolektivem, který mne nepřijal s velkým nadšením. Ale záměrem tehdejšího vedení ústavu byl přechod výrobní malokapacitní laboratoře na skutečně větší, i když značně manufakturní výrobnu kosmetiky. A tak start, i když v mém hodně mladém věku, byl stejně strastiplný a plný tápání jako pozdější vznik soukromé firmy.

V Ústavu lékařské kosmetiky jsem pracovala až do roku 1988, tedy plných 17 let. V roce 1988 jsem odešla na mateřskou dovolenou a narodila se mi dcera Jana. V té době jsem na popud svého bývalého ředitele docenta dr. Feřteka začala spolupracovat se Státním statkem Praha-západ na vzniku přípravků racionální výživy a kosmetiky s názvem Kora. V rámci této spolupráce vznikl projekt přípravy a výroby kosmetických přípravků s obsahem přírodních bylinných extraktů a olejů.

První přípravek, který jsem připravila pro tuto společnost, byl přihlášen do soutěže Ministerstva spotřebního průmyslu, kde získal jedno z hlavních ocenění a zároveň dotaci jednoho milionu devizových korun, jestliže bude uveden do prodejní sítě státního obchodu po absolvování všech předepsaných schválení – tedy kvalitativních – t.j. Zkušebnou pro kosmetické výrobky, Ministerstvem zdravotnictví a dále cenovým řízením. Zároveň bylo nutno pro výrobu a expedici tohoto přípravku vybudovat i výrobní a skladové zařízení. To všechno se událo v průběhu roku 1989 a v červnu 1990 byl přípravek skutečně uveden po všech schvalovacích řízeních na trh a Státní statek Praha-západ dostal přislíbenou dotaci.

Dnes se popisování této skutečnosti zdá poměrně jednoduché, ale problémů a nesnází bylo při realizaci nekonečně. Ale tehdy jsem si dokázala, že řešit problémy je při koncentraci úsilí a dobré organizaci času v mých silách i možnostech. V roce 1991 byly dceři tři roky a já musela řešit problém zaměstnání. Měla jsem několik řešení –

1) buď vrátit se zpět do ÚLK, kde se v té době už vystřídali tři ředitelé včetně celého vedení a ústav se začal tříštit nebo

2) nastoupit do Státního statku Jeneč, který mi nabídl funkci ve vedení výroby kosmetických přípravků,

3) poslední uvažované řešení – začít samostatně podnikat.

Protože v roce 1991 už začínal rozpad a transformace centrálně řízeného státního obchodu a celá koncepce obchodu byla nejasná a začínaly problémy s maloobchodními prodejními jednotkami, částečně ještě státními, částečně už v rukou soukromníků, nebylo rozhodování jednoduché. V té době ovšem také začaly vznikat soukromé kosmetické salony, do té doby bylo kosmetické ošetření pouze doménou Hygie a ÚLK, a většina těchto pracovišť neměla přípravky potřebné pro práci v profesionálních kosmetických salonech.

V únoru 1991 jsem založila jako fyzická osoba firmu RYOR Cosmetic servis a spolu s kolegyní, která již ztratila zaměstnání ve Státním statku Jeneč v důsledku jeho transformace, jsme začaly připravovat receptury přípravků pro ošetření v kosmetických salonech. V červnu 1991 jsme tyto vzorky přípravků představily na sjezdu profesionálních kosmetiček v Hradci Králové. Kosmetičky projevily značné nadšení ze skutečnosti, že bude existovat firma zajišťující jejich potřeby, navíc v cenových relacích, které byly víc než přijatelné a nezvyšovaly neúměrně jejich náklady, a tím i ceny ošetření. Od roku 1991 pracujeme tedy společně s kosmetičkami, některé jsou stálými zákaznicemi, jiné s rostoucí nabídkou přešly i k jiným firmám.

V roce 1992 jsme na popud kosmetiček, jejichž zákaznice byly spokojeny s výrobky v salonech a dožadovaly se i malospotřebitelských balení, začali i s výrobou balení pro jednotlivé zákaznice. Nejdřív se prodej uskutečňoval pouze přes kosmetické salony, později jsme přešli i na prodej prostřednictvím velkoobchodů.

V roce 1992 jsme měli jednu výrobní jednotku a to v mém rodinném domě. V roce 1993 jsme od Státního statku Jeneč převzali a postupně odkoupili jak suroviny, tak výrobní zařízení. Tehdy už vlastně existovaly a pracovaly dvě výrobní jednotky a pronajali jsme si expediční prostory v blízkosti mého rodinného domu. Na konci roku 1993 už ale požadavky na výrobu byly tak velké, že jsme museli část výroby zařizovat smluvně u jiných výrobních organizací.

Rok 1994 pro nás znamenal otevření další výrobní jednotky v Praze 6, v Lotyšské ulici, kam se přestěhovala i expedice. V tomto roce jsme také v červnu otevřeli naši firemní prodejnu v Soukenické ulici.

Ovšem už na konci roku jsme zjišťovali, že většinu času trávíme organizováním přepravy výrobního materiálu a hotových výrobků, zároveň výrobu zvýšeného počtu přípravků bylo velmi těžké plánovat. I když firemní tržby stoupaly, museli jsme plánovat radikální změny.

V roce 1995 byly budovy Státního statku, kde jsme měli hlavní výrobnu emulzních přípravků, předány soukromým vlastníkům, kteří nám neprodleně desetinásobně zvýšili nájem, a to byl další impuls k realizaci vlastní kompletní výrobní základny. Dvakrát jsme zajišťovali pozemek, v prvním případě místní úřad nesplnil sliby týkající se rozvedení vodovodní přípojky po obci. A tak jsme po usilovném shánění a mnoha prohlídkách zakotvili v obci Kyšice u Unhoště, cca 26 km od Prahy. V průběhu roku 1996 byl za mimořádného úsilí mého kolegy, výkonného ředitele pana Brabce postaven celý výrobní a administrativní komplex RYOR v Kyšicích.

Od začátku roku 1997 se do objektu postupně stěhovala všechna oddělení od skladů surovin, výroby, administrativy až po laboratoře a vývoj. Postupně jsme se zabíhali v nových podmínkách a prostředí, postupně se nakupovala, nakupuje a mění i technika v adjustační hale.

Od roku 1998, kdy nastal zřetelný rozpad českého velkoobchodu, musíme i my měnit celou koncepci obchodu a rozvíjíme obchodní politiku zcela jiným směrem a hledáme nové cesty k zákazníkům. Ve velké míře zde prodej převzaly velkoobchodní nadnárodní řetězce, kam směřuje v dnešní době největší množství zákazníků. Rozpad českého velkoobchodu bohužel silně poškodil naše zájmy, nejen finančně, ale i strategicky. Bohužel je nutno konstatovat, že jen málo českých zákazníků je schopno platebně uhrazovat svoje závazky ve sjednaných termínech a vymáhání dlužných částek je více než problematické. Zákony chrání dlužníka, soudy jsou zdlouhavé a další zákonná opatření neúčinná. Proto bohužel velká část našich opatření v obchodě musí být preventivní a přesně platící obchodník je výrazně zvýhodňován. Po trpkých zkušenostech velice opatrně vybíráme partnery a často platí heslo – nemám-li důvěru v obchodního partnera, raději prodávat nebudu.

Byli bychom všichni určitě rádi, kdyby se situace brzy upravila, protože nejistota a naprostá bezmocnost při vymáhání dlužných pohledávek berou chuť do dalších aktivit.

Naše reklama se také odvíjí z českých pozic, a tak jdeme naproti zákazníkovi hlavně osvětou, články v časopisech, poradenskou službou přímo na prodejnách a v rozhlase. Je to opět práce nesmírně namáhavá, náročná, sama vím co obnáší náš přednáškový seminář pro obchodníky a prodejce, který trvá minimálně 3 hodiny. Musíme hledat specifické prostředky, jak po celou dobu neztratit jejich pozornost a zájem.

Na závěr bych chtěla sdělit poznatek, kterým se řídíme – Není lehké dostat se na vrchol, ale mnohem těžší je udržet se tam. A i při všech problémech, kterých je stále dost a dost a denně je řešíme, se nám to zatím daří.

Velice důležité je také vybrat si tým spolupracovníků, kteří neberou práci ve firmě jen jako zaměstnání, ale často jako vlastní životní náplň a věnují jí nepoměrně větší úsilí než mají v popisu práce.

Závěrem chci poděkovat za vaši pozornost a ujistit vás, že firma RYOR i já chceme české výrobce dobře reprezentovat.

Ing. Eva Štěpánková, majitelka a jednatelka

RYOR s.r.o.

Karlovarská 207, Kyšice, 273 51 Unhošť

tel.: 0312/699059-62

tel./fax: 0312/699062

e-mail: ryor@ryor.cz, stepankova@ryor.cz

Obsah